Rozliczenie paczek na Dzień Dziecka
ŚWIADCZENIA | Wartość sfinansowanego z zakładowego funduszu prezentu przekazanego dziecku pracownika jest dla tej osoby przychodem ze stosunku pracy. Korzysta on jednak ze zwolnienia z PIT. Ale tylko do wysokości 380 zł rocznie.
- Z okazji Dnia Dziecka mamy zamiar przekazać dzieciom naszych pracowników paczki ze słodyczami i zabawkami. Zastanawiamy się nad tym, czy wydatki te sfinansować ze środków obrotowych zakładu pracy czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W jaki sposób powinniśmy rozliczyć podatek dochodowy, VAT oraz składki ZUS od przekazanych paczek? – pyta czytelniczka.
Sposób podatkowo-składkowego rozliczenia paczek przekazanych dzieciom pracowników zależy od źródła, z którego zakład pracy sfinansował ich zakup. Jeżeli został on sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), to wówczas przekazanie paczek powinno nastąpić według zasad określonych przez przepisy ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm.). Przede wszystkim wartość paczek przyznanych dzieciom pracowników nie może być wówczas jednakowa. Wartość ta powinna być zróżnicowana w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika będącego osobą uprawnioną do korzystania z funduszu (art. 2 pkt 5 i art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS).
Bez daniny...
Uznaje się, że gdyby nie stosunek pracy łączący pracownika z pracodawcą, to dziecko pracownika nie otrzymałoby świadczenia w postaci paczki okolicznościowej. Dlatego wartość sfinansowanej ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta