Wezwanie musi być uzasadnione
uprawnienia | Czasowe zaprzestanie przez rodzica sprawowania opieki nad dzieckiem nie jest podstawą do przerwania jego urlopu wychowawczego. Nawet gdy podejmie pracę lub naukę, może korzystać z wolnego, jeśli nadal zajmuje się potomkiem.
Ryszard Sadlik
Zasady udzielania urlopów wychowawczych regulują art. 186–1867 k.p. Zatrudniony z co najmniej sześciomiesięcznym stażem ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do tego zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy pracy. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy i udziela się go na nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko piątego roku życia.
Firma powinna wezwać korzystającego z urlopu wychowawczego do stawienia się do pracy, jeśli ustali, że trwale zaprzestał on sprawowania osobistej opieki na dzieckiem. Nie ma bowiem wtedy podstaw do dalszego korzystania przez niego z tego urlopu. Tylko w takim wypadku pracodawca ma prawo odwołać tę osobę z urlopu i wezwać ją do pracy. Takiej podstawy nie daje natomiast czasowe zaprzestanie tej opieki.
Podjęcie przez będącego na urlopie wychowawczym pracy zarobkowej lub nauki nie może stanowić powodu odwołania go z urlopu wychowawczego, jeśli mimo to nadal...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta