Dopuszczalny każdy sposób przerwania urlopu
Jeśli przywołany wcześniej z urlopu podwładny nie stawi się w firmie w terminie wyznaczonym przez szefa, może nawet stracić etat. Pracodawca musi mieć jednak pewność, że ta informacja do niego dotarła.
Zatrudniający może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego tylko wtedy, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania tej pauzy (art. 167 § 1 k.p.). Paragraf 2 tego przepisu nakłada na szefa obowiązek rekompensaty etatowcowi kosztów, ale tylko tych pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem go z wakacji. Wprawdzie z tej normy wprost to nie wynika, ale można przyjąć za art. 164 § 2 k.p., że odwołanie z urlopu wypoczynkowego jest dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb szefa, gdyby absencja etatowca spowodowała poważne zakłócenia toku pracy, a ponadto nie można było ich przewidzieć w chwili startu wakacji. Gdyby któraś z tych przesłanek nie została spełniona, zatrudniający naraziłby się co najmniej na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec pracownika na zasadzie art. 471 kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta