Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co decyduje o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej

21 maja 2014 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz
Wzór wniosku o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej
źródło: Rzeczpospolita
Wzór wniosku o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej
Wzór pisma procesowego
źródło: Rzeczpospolita
Wzór pisma procesowego

FIRMY | Sąd bierze pod uwagę stopień winy zobowiązanego do złożenia wniosku o upadłość oraz skutki podejmowanych przez niego działań, w szczególności obniżenie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego i rozmiar pokrzywdzenia wierzycieli.

Osoba, która będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła, ze swojej winy, w ciągu dwóch tygodni od daty zaistnienia podstawy wniosku o ogłoszenie upadłości – oprócz odpowiedzialności przewidzianej w pozostałych przepisach – narażona jest również na sankcję określoną w ustawie z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej: p.u.n.). W świetle bowiem jej art. 373 ust. 1 pkt 1 sąd upadłościowy, ewentualnie – gdy procedury nie wszczęto albo wniosek oddalono lub postępowanie umorzono – sąd właściwy do rozpoznania sprawy o ogłoszenie upadłości, może orzec wobec niej pozbawienie na okres od trzech do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz sprawowania funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu >patrz wzór wniosku o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.

Nie musi być umyślnie

Przy orzekaniu omawianego zakazu sąd bierze pod uwagę stopień winy oraz skutki podejmowanych działań, w szczególności obniżenie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego i rozmiar pokrzywdzenia wierzycieli. Przy czym nie jest wymagana umyślność w zaniechaniu zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości (tj. celowe doprowadzenie do stanu niewypłacalności albo co najmniej świadoma na to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9843

Wydanie: 9843

Spis treści
Zamów abonament