Antyfeminizm z nieuwagi
Proszę o wyrozumiałość. Nie zamierzam nikogo pouczać. Czuję się tylko w obowiązku przypomnieć, że rodzaj męski, żeński czy nijaki rzeczowników to nie sprawa wyboru - pisze ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.
Lubimy nawiązania do prawa rzymskiego i chętnie posługujemy się językiem Kwirytów, lecz nie każde łacińskie słowo, prawnicze wyrażenie lub sentencja pochodzi z Rzymu. Średniowiecze, ale i czasy nowożytne wypracowały siatkę pojęć, której uniwersalizm zapewniły konstrukcje czerpiące z rzymskiej tradycji oraz język techniczny, jakim stała się łacina dla praw kontynentalnej Europy. Prawa kanonicznego jeszcze w latach 80. XX w. nauczano po łacinie, a i dziś nie tylko wykład prawa rzymskiego, lecz i filozofii prawa czy np. prawa międzynarodowego prywatnego trudno poprowadzić z pożytkiem dla słuchaczy, gdy się porzuci łacińską terminologię. Jeśli w wypowiedzi używa się słów, warto się orientować zarówno co do ich znaczenia, jak i formy. Myślę w szczególności o dość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta