Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Już niedługo dodatkowy podatek dla inwestujących za granicą

15 października 2014 | Prawo i praktyka | Marcin K. Wiśniewski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Od 2015 r. będą w Polsce obowiązywać regulacje dotyczące opodatkowania dochodów osiąganych przez tzw. zagraniczne spółki kontrolowane (Controlled Foreign Corporation). Ze względu na nieopublikowanie zmian we wrześniu możliwe jest, że większość firm rozliczy się z tej daniny dopiero w 2017 r.

Mechanizm opodatkowania CFC jest jednym z dwóch narzędzi opracowanych przez Ministerstwo Finansów, które mają służyć fiskusowi w walce z optymalizacją podatkową i wspomóc uszczelnianie systemu podatkowego. Drugim takim narzędziem jest wprowadzana do ordynacji podatkowej tzw. klauzula obejścia prawa.

Czego dotyczą nowe przepisy

Celem regulacji jest objęcie opodatkowaniem w Polsce dochodów, które osiągają podatnicy poprzez swoje spółki położone poza granicami kraju. Założeniem jest, aby narzędzie to uderzało w sztuczne struktury, których celem jest korzystne podatkowo transferowanie dochodów o charakterze pasywnym.

Zastosowanie takiego mechanizmu w praktyce oznacza konieczność przypisania do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce również tych dochodów, które osiągnęła spółka zagraniczna spełniająca wymogi uznania jej za CFC. Należy zaznaczyć, że przypisanie tych zysków następuje niezależnie od tego, czy doszło do ich dystrybucji do udziałowca. Istotny jest sam fakt zarobienia przez CFC określonych sum, a nie ma znaczenia faktyczna dystrybucja osiągniętego dochodu do udziałowca CFC. Można więc powiedzieć, że mamy tu do czynienia z opodatkowaniem fikcyjnej dywidendy.

Warto również mieć na względzie, że reżimem CFC w Polsce zostaną objęte nie tylko podmioty zależne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9967

Wydanie: 9967

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament