Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Madryt narzuca posłuszeństwo

15 października 2014 | Świat | Jędrzej Bielecki
W dniu Diady, katalońskiego święta narodowego, 11 września na ulice Barcelony wyszły setki tysięcy zwolenników niepodległości prowincji
autor zdjęcia: Quique Garcia
źródło: AFP
W dniu Diady, katalońskiego święta narodowego, 11 września na ulice Barcelony wyszły setki tysięcy zwolenników niepodległości prowincji

Katalonia na razie nie będzie niepodległym państwem. Premier regionu rezygnuje z referendum.

Dla Artura Masa decyzja była trudna. Podjął ją po wielu godzinach negocjacji z liderami innych partii nacjonalistycznych w nocy z poniedziałku na wtorek. W zamian 9 listopada ma się odbyć „konsultacja obywatelska", w której Katalończycy będą mogli określić, jaką przyszłość widzą dla swojej ojczyzny.

Głosowanie nie tylko jednak nie ma żadnej mocy prawnej, ale nawet nie wiadomo, czy uda się je przeprowadzić. Urny do głosowania miałyby zostać ustawione w siedzibach samorządów, które popierają ideę katalońskiej niepodległości, albo być udostępniane przez ok. 20 tys. wolontariuszy.

Katalończycy nie chcą się buntować

– To głosowanie niczego nie rozwiązuje. Mas próbuje zyskać na czasie, bo po decyzji o odwołaniu referendum jego notowania bardzo spadły – tłumaczy  „Rz" Oriol Bartomeus, profesor politologii na Autonomicznym Uniwersytecie w Barcelonie.

I rzeczywiście, po nocnym spotkaniu z Masem lider Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) Oriol Junqueras...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9967

Wydanie: 9967

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament