Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawieszenie premii nawet na trzy lata

15 października 2014 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

W razie kłopotów finansowych pracodawca może próbować skłonić załogę do zawarcia porozumienia, aby na jakiś czas pogorszyć warunki zatrudnienia określone w umowie.

Ograniczenie wydatków na świadczenia pracownicze w kryzysie nie musi się odbywać przez aneksy do umów czy wypowiedzenia zmieniające. Można skorzystać z przewidzianego w kodeksie zawieszenia zakładowych przepisów prawa pracy albo porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia.

Wariant 1. Czasowe pogorszenie warunków

W razie trudnej sytuacji finansowej pracodawca może zawrzeć porozumienie ograniczające świadczenia podwładnych. Sytuacja ta nie podlega kontroli sądu (wyrok SN z 6 grudnia 2005 r., III PK 91/05, OSNP 2006, nr 21–22, poz. 316). Oznacza to, że strony porozumienia samodzielnie określają, w jakim momencie sytuacja zakładu jest na tyle trudna, że wymaga zawieszenia przepisów prawa pracy (umowy o pracę), aby uniknąć bardziej drastycznych skutków.

W firmach zatrudniających co najmniej 20 pracowników zawiera się porozumienie o zawieszeniu stosowania zakładowych przepisów prawa pracy, o którym mowa w art. 91 kodeksu pracy. Nie dotyczy to przepisów k.p. oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych (art. 91 § 1 k.p.). Pracodawca może natomiast zawiesić przepisy: regulaminu pracy, wynagradzania, premiowania, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, porozumienia zawartego w związku z art. 231a k.p. przy kupnie zakładu przez nowego właściciela na rzecz jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9967

Wydanie: 9967

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament