Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są wymagania formalne pisma

15 października 2014 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek

Firma składająca odwołanie powinna wskazać w nim czynność lub zaniechanie czynności zamawiającego, której zarzuca niezgodność 
z przepisami.

W sposób zwięzły powinna ona przedstawić swoje zarzuty, określić swoje żądanie oraz wskazać okoliczności faktyczne i prawne uzasadniające wniesienie odwołania. Brak któregokolwiek z tych elementów w odwołaniu będzie skutkował jego oddaleniem. Jak słusznie wskazała Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 30 stycznia 2014 r. (KIO 71/14), art. 179 ust. 1 p.z.p. statuuje materialnoprawne przesłanki rozpoznania odwołania. W sytuacji braku którejkolwiek z nich KIO oddala odwołanie bez konieczności merytorycznego rozpoznania zarzutów.

Co ważne, odwołanie nie może mieć charakteru ogólnego. Jak wskazała KIO w wyroku z 25 lipca 2013 r. (KIO 1653/13), odwołanie powinno konkretyzować zarzuty nakierowane na uwzględnienie odpowiadających im żądań, wskazywać okoliczności faktyczne i prawne, które pozwalają na dokonanie oceny zasadności tych zarzutów. W szczególności, zawierając zarzuty niezgodności konkurencyjnej oferty z SIWZ, powinno wskazywać te postanowienia, którym w ocenie odwołującego oferta nie odpowiada, czy stawiając zarzut nakierowany na odrzucenie oferty, której złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji – określać ten czyn, nie tylko przez wskazanie odpowiedniej kwalifikacji prawnej tego czynu, ale i opisowo jednoznacznie go precyzować.

W odwołaniu wyraźnie trzeba wskazać czynność lub zaniechanie zamawiającego, która zdaniem odwołującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9967

Wydanie: 9967

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament