Jakie są wymagania formalne pisma
Firma składająca odwołanie powinna wskazać w nim czynność lub zaniechanie czynności zamawiającego, której zarzuca niezgodność z przepisami.
W sposób zwięzły powinna ona przedstawić swoje zarzuty, określić swoje żądanie oraz wskazać okoliczności faktyczne i prawne uzasadniające wniesienie odwołania. Brak któregokolwiek z tych elementów w odwołaniu będzie skutkował jego oddaleniem. Jak słusznie wskazała Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 30 stycznia 2014 r. (KIO 71/14), art. 179 ust. 1 p.z.p. statuuje materialnoprawne przesłanki rozpoznania odwołania. W sytuacji braku którejkolwiek z nich KIO oddala odwołanie bez konieczności merytorycznego rozpoznania zarzutów.
Co ważne, odwołanie nie może mieć charakteru ogólnego. Jak wskazała KIO w wyroku z 25 lipca 2013 r. (KIO 1653/13), odwołanie powinno konkretyzować zarzuty nakierowane na uwzględnienie odpowiadających im żądań, wskazywać okoliczności faktyczne i prawne, które pozwalają na dokonanie oceny zasadności tych zarzutów. W szczególności, zawierając zarzuty niezgodności konkurencyjnej oferty z SIWZ, powinno wskazywać te postanowienia, którym w ocenie odwołującego oferta nie odpowiada, czy stawiając zarzut nakierowany na odrzucenie oferty, której złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji – określać ten czyn, nie tylko przez wskazanie odpowiedniej kwalifikacji prawnej tego czynu, ale i opisowo jednoznacznie go precyzować.
W odwołaniu wyraźnie trzeba wskazać czynność lub zaniechanie zamawiającego, która zdaniem odwołującego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta