Szczepionka kontra ebola
Pierwsi ochotnicy otrzymali eksperymentalny preparat chroniący przed gorączką krwotoczną.
To dopiero początek badań klinicznych. W pierwszej fazie zdrowym ochotnikom lekarze wstrzykną szczepionkę i sprawdzą bezpieczeństwo jej stosowania – wielkość dawki i efekty uboczne. Na razie nie będzie sprawdzana jej skuteczność.
Jeżeli okaże się bezpieczna, w grudniu ruszą kolejne próby. W ciągu kilku miesięcy ma być gotowa do stosowania. W pierwszej kolejności, jeszcze na etapie testów, otrzymają ją zagrożeni ebolą mieszkańcy krajów Afryki dotkniętych epidemią.
Preparat o nazwie VSV-EBOV został przygotowany przez kanadyjską Agencję Zdrowia Publicznego. Niewielka firma NewLink Genetics organizuje testy i ma prawa patentowe.
– Jeżeli ta szczepionka okaże się skuteczna, to mamy szansę na opanowanie tej epidemii – powiedziała podczas specjalnej konferencji w Calgary kanadyjska minister zdrowia Rona Ambrose.
Na małpy działało
20 fiolek ze szczepionką trafiło do amerykańskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta