Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie zmiany można wprowadzić w ofercie

15 października 2014 | Prawo i praktyka | Anna Smagowicz-Tokarz
Anna 
Smagowicz-Tokarz, adwokat i associate 
partner w krakowskim 
biurze Rödl & Partner
źródło: materiały prasowe
Anna 
Smagowicz-Tokarz, adwokat i associate 
partner w krakowskim 
biurze Rödl & Partner

Dopuszczalne jest poprawienie w ofercie omyłek polegających na jej niezgodności ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, jeżeli poprawki takie nie ingerują w sposób istotny w jej treść. Wprowadzone modyfikacje muszą jednak stanowić odzwierciedlenie złożonego oświadczenia woli wykonawcy wyrażonego w ofercie.

Tak uznała Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 2 czerwca 2014 r. (KIO 996/14).

Zamawiający prowadził w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego m.in. na dostawę urządzeń i oprogramowania do centrum przetwarzania danych jednostek administracji rządowej. Poinformował wykonawcę o odrzuceniu jego oferty z powodu niezgodności jej treści ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia (SIWZ) – zaoferowany przez wykonawcę przełącznik nie spełniał określonych w SIWZ  wymagań, tj. nie było możliwości stackowania oferowanego przełącznika w celu podłączenia do minimum 256 serwerów.

Wykonawca wniósł odwołanie do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Wskazał, że zamawiający zwracał się do niego – zgodnie z art. 87 ust. 1 p.z.p. – z prośbą o wyjaśnienie treści złożonej oferty; wykonawca wyjaśnił wówczas, że w formularzu ofertowym doszło do oczywistej omyłki pisarskiej w nazwie przełącznika. Skorygował nazwę przełącznika i podał, że umożliwia on stackowanie w celu podłączenia do min. 256 serwerów.  W jego ocenie poprawka ta nie wpływa istotnie na zmianę treści oferty. Wskazany przełącznik stanowi jedynie 0,3 proc. wartości oferty. Jest to więc element o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9967

Wydanie: 9967

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament