Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym tu się chwalić

15 października 2014 | Rzecz o prawie | Antoni Górski
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Nasza rzeczywistość legislacyjna bardziej przypomina produkcję przepisów niż prawdziwe tworzenie prawa – uważa sędzia

Antoni Górski

 

W trakcie obchodzonych w tym roku oficjalnych uroczystości często nawiązuje się do 25. rocznicy odzyskania przez nasze państwo i społeczeństwo możliwości samostanowienia. Symptomatyczne, że akcentując – niekiedy przesadnie – dokonania na różnych obszarach życia państwowego, gospodarczego i społecznego, pomija się prawo, co potwierdza  niedocenianie jego roli. Tak było od samego początku przemian. Stając przed niezwykle trudnym zadaniem przebudowy, skupiono się przede wszystkim na systemie gospodarczym.

Nowelizowanie nowelizacji

Wyraźną oznaką tej preferencji było utworzenie stanowiska wicepremiera do spraw gospodarczych, podczas gdy zabrakło już miejsca na wicepremiera odpowiedzialnego za reformę prawa. W rezultacie nie było centralnego ośrodka pełniącego funkcję koordynatora prac nad koncepcjami niezbędnych zmian legislacyjnych i kierującego wprowadzaniem ich w życie. Sprzyjało to tendencjom tworzenia  prawa resortowego, bez nadrzędnej, ogólnopaństwowej myśli przewodniej, a tym samym rozwiązań ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9967

Wydanie: 9967

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament