Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Doradca dla ucznia, coach dla szefa

15 października 2014 | Ciekawa ekonomia
Zawodowe wybory Polaka są często przypadkowe
źródło: Rzeczpospolita
Zawodowe wybory Polaka są często przypadkowe

Polacy coraz chętniej korzystają ze wsparcia specjalistów doradzających w wyborze i rozwoju kariery zawodowej.

Anita Błaszczak

Dla prawie czterech na dziesięciu Polaków wybór pierwszej pracy był przypadkowy. Ponad połowa z nas uważa zresztą, że pierwsza praca nie wpływa na dalszy przebieg kariery – wynika z niedawnego badania agencji zatrudnienia Randstad.

– Te odpowiedzi pokazują nie tylko bardzo duży brak wiary w kontrolę nad własną karierą zawodową, ale też brak pomysłu na nią. Począwszy od wybranego profilu edukacji, przez zaczynanie drogi zawodowej, po kolejne jej etapy – wydaje się, że bardzo wiele osób działa chaotycznie, bez planu. Tymczasem na naszym rynku pracy potrzebujemy więcej przemyślanych wyborów, więcej analizy potrzeb rynku i prognozowania jego rozwoju – komentuje Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający Randstad.

18 tys. doradców

Opinię szefa Randstad potwierdza ubiegłoroczne badanie „Kogo kształcą polskie szkoły" zrealizowane w ramach IV edycji projektu „Bilans Kapitału Ludzkiego". Tylko co trzeci z młodych ludzi stwierdził, że jest dobrze zorientowany co do szans znalezienia pracy w wybranym kierunku zawodowym. Pozostali albo nawet nie próbowali tego sprawdzić (22 proc.), albo ich próby nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9967

Wydanie: 9967

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament