Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uderzenie w niezawisłość

15 października 2014 | Rzecz o prawie | Aneta Łazarska
źródło: materiały prasowe

Próba nadania ministrowi sprawiedliwości uprawnień 
do wniesienia kasacji to powrót 
do rozwiązań z PRL. Na porządku dziennym był wówczas tak zwany nadzór telefoniczny – pisze sędzia.

Aneta Łazarska

 

Wydawać by się mogło, że wśród mocno okrojonych ustrojowych gwarancji niezawisłości sędziowskiej podstawowe znaczenie wciąż jeszcze mają gwarancje przedmiotowej niezawisłości, a wśród nich zakaz zmiany orzeczeń sądowych przez jakiekolwiek organy władzy wykonawczej czy ustawodawczej.

Jak za komuny

Zakaz zmiany orzeczeń sądowych nie oznacza jednak, że działalność sądów nie podlega kontroli. Ma ona zróżnicowany charakter, bo jest nadzór nad orzecznictwem sądowym, zwany judykacyjnym, i nadzór administracyjny.

Nadzór nad orzecznictwem sądowym można podzielić na sprawowany przez Sąd Najwyższy oraz sprawowany przez sądy powszechne w toku instancji. Nadzór administracyjny dotyczy działalności administracyjnej sądów. Działalność administracyjna zaś zgodnie z definicją z art. 8 prawa o ustroju sądów powszechnych polega na zapewnieniu odpowiednich warunków techniczno-organizacyjnych oraz majątkowych funkcjonowania sądu i wykonywania przez niego zadań wymiaru sprawiedliwości i ochrony prawnej oraz zapewnienie właściwego toku wewnętrznego urzędowania sądu.

Projekt zmian kodeksu postępowania karnego przewidujący zmianę jego art. 521 i uprawnienie ministra sprawiedliwości do wnoszenia kasacji od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie przełamuje dotychczasowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9967

Wydanie: 9967

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament