Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądy nie są od przepisywania ustaw

15 października 2014 | Rzecz o prawie | Katarzyna Wójcik
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Mirosław Wróblewski | Polscy sędziowie literalnie rozumieją przepisy. Często brakuje im refleksji, czemu ma służyć dana regulacja prawna. Europa podąża nieco inną drogą.

Rz:  W Sądzie Najwyższym zapadł ciekawy wyrok. Rzecznik praw obywatelskich wniósł skargę kasacyjną w sprawie 85-letniego klienta Banku Pekao SA, któremu nie pozwolono skorzystać z toalety w banku.

Mirosław Wróblewski: To prawda. Wyrok rzeczywiście jest ciekawy i nie chodzi tu o dostęp do ustępu, jak nagłośniły sprawę niektóre media, ale o proobywatelską wykładnię przepisów.

Profesor Irena Lipowicz w swojej skardze powołała się na przepisy kodeksu cywilnego  mówiące o ochronie dóbr osobistych, konstytucyjną ochronę życia prywatnego, ale także na art. 30 konstytucji dotyczący godności. Sąd Najwyższy orzekł, że bank jako instytucja użyteczności publicznej ma obowiązek udostępniania swoich toalet klientom. Prawo to wywiódł właśnie z poszanowania ludzkiej godności. Taki wyrok jest godny uznania.

Dlaczego?

Bo taka wykładnia prawa nie była wcześniej oczywista....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9967

Wydanie: 9967

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament