Czego dowodzi akt notarialny
Potwierdzenie przed notariuszem przez strony, że cena sprzedaży została zapłacona, nie zmienia jego charakteru jako oświadczenia wiedzy. Skutkiem jest objęcie go domniemaniem zgodności z prawdą, które może jednak zostać obalone.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 4 czerwca 2014 r., II CSK 460/13.
Powód i pozwany zawarli w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną sprzedaży udziałów w nieruchomości. Powód (nabywca) oświadczył, że cenę za udziały zapłacił jeszcze przed zawarciem umowy, a pozwany (zbywca) ten fakt potwierdził.
Następnie powód domagał się od pozwanego zwrotu zapłaconej ceny. Wywodził, że fakt otrzymania tej kwoty przez pozwanego znajduje potwierdzenie w oświadczeniach stron, złożonych w umowie przedwstępnej. Sąd okręgowy oddalił powództwo, uznając m.in., że moc dowodowa aktu notarialnego jako dokumentu urzędowego rozciąga się tylko na urzędowe poświadczenia, że strony przy zawieraniu umowy rzeczywiście złożyły oświadczenia woli i wiedzy o treści zawartej w dokumencie, natomiast nie obejmuje zgodności oświadczeń z rzeczywistym stanem rzeczy.
Również sąd apelacyjny oddalił apelację powoda, wskazując przy tym, że nie ma przeszkód do dowodzenia niezgodności z rzeczywistym stanem rzeczy zapisu o uiszczeniu przez powoda pełnej ceny i potwierdzenia tego faktu przez pozwanego. Odnosząc się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta