Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hipoteka na krętej ścieżce

15 października 2014 | Prawo | Arkadiusz Szkurłat
źródło: materiały prasowe

Zmiany w ustawie o księgach wieczystych i hipotece rodzą spore problemy w praktyce obrotu notarialnego 
– zauważa prawnik.

Chodzi o nowelizację art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która weszła w życie 7 sierpnia 2013 roku (Dz.U. z 2013 r., poz. 830). W istotny sposób zmodyfikowała ona zasady rządzące losem hipoteki na udziale współwłaściciela w razie zniesienia współwłasności nieruchomości. Tym samym ustawodawca postanowił w jasny sposób uregulować zagadnienie, które dotychczas nastręczało wielu problemów praktycznych, a także było przedmiotem licznych, często sprzecznych wypowiedzi judykatury i nauki prawa. Nowelizacja wprowadziła do art. 76 nowe ustępy – od 11 do 14 – które przyjęły jako zasadę przechodzenie hipoteki z udziału współwłaściciela na nabytą przez niego w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomość oraz zasady zabezpieczenia praw wierzyciela w przypadku, kiedy dotychczasowy współwłaściciel, którego udział był obciążony hipoteką, otrzymuje spłatę lub dopłatę.

Jednak nowe uregulowanie rodzi spore problemy w praktyce obrotu notarialnego. Jednym z nich jest kwestia właściwego ustalenia spłat lub dopłat. O ile bowiem w postępowaniu sądowym w sprawie o zniesienie współwłasności sąd dysponuje instrumentami pozwalającymi w prawidłowy sposób zastosować nowe przepisy, o tyle w przypadku zniesienia współwłasności w drodze czynności notarialnej istotne trudności pojawiające się przy sporządzaniu aktu notarialnego w znacznym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9967

Wydanie: 9967

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament