Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana przeznaczenia może być rozliczana na bieżąco

15 października 2014 | Prawo i praktyka | Adam Czekalski

Spółka, która nie odliczyła VAT od zakupu związanego tylko z działalnością zwolnioną, nie musi korygować deklaracji, aby odzyskać daninę, jeżeli w ciągu roku odsprzeda to świadczenie w ramach czynności opodatkowanych.

Spółka Omega prowadzi działalność w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych i użytkowych. Dla celów wynajmu lokali mieszkalnych kupiła usługi doradztwa. Spółka nie odliczyła z tego tytułu podatku (z uwagi na brak prawa do odliczenia VAT – wynajem lokali mieszkalnych jest zwolniony z tej daniny). Wydatek w całości był kosztem uzyskania przychodu. Po kilku miesiącach Omega sprzedała te usługi na rzecz podmiotu trzeciego. Czy w takiej sytuacji Omega ma prawo do odliczenia VAT od zakupu usług doradztwa, a jeżeli tak, to na bieżąco czy w ramach korekty? Czy ewentualna korekta wpływa na podatek dochodowy? – pyta czytelnik.

W omawianym przypadku podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego. To, że pierwotnie spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie zmienia zasad rozliczeń.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynika z bezpośredniego związku zakupów ze sprzedażą opodatkowaną VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są związane z działalnością opodatkowaną, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku zawartego w nabywanych towarach i usługach. O ile w momencie zakupu podatnik był pozbawiony tego prawa, o tyle wraz ze zmianą przeznaczenia zakupionej usługi doradztwa – z wykorzystywanej do działalności zwolnionej na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9967

Wydanie: 9967

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament