Powody zabrania prowizji trzeba dookreślić
Uzgodnioną wysokość prowizyjnego wynagrodzenia za pracę można zmienić (anulować) wyłącznie w trybie zgodnym z prawem, tak jak każdy istotny składnik treści umowy o pracę. Konieczne jest więc porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające. Oznacza to, że niedopuszczalne jest jednostronne anulowanie lub zmniejszenie przez pracodawcę wysokości prowizyjnego wynagrodzenia dodatkowego w przypadku wystąpienia „uzasadnionych przypadków", jeśli lista takich przypadków nie ma zamkniętego charakteru. Bez znaczenia pozostaje fakt, że te zastrzeżenia zawiera zakładowy regulamin premiowania.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 25 kwietnia 2014 r. (I PK 192/13).
Stan faktyczny
Pracownik był zatrudniony na stanowisku menedżera do spraw sprzedaży. Jego wynagrodzenie obejmowało, oprócz płacy zasadniczej, wynagrodzenie prowizyjne. Za realizację planu sprzedaży wypłacano je kwartalnie, a za nową sprzedaż lub przedłużenie kontraktu – miesięcznie. Zgodnie z regulaminem w uzasadnionych przypadkach, takich jak mniejsza niż zakładana marża lub wzrost sprzedaży bez wpływu sprzedawcy, dyrektor sprzedaży mógł dokonać korekty lub anulować prowizję za sprzedaż konkretnych usług.
Według regulaminu pracownik powinien otrzymać 23 760 zł prowizji, ale wypłacono mu ją w kwocie 11 880 zł. Pracodawca podjął decyzję o zmniejszeniu prowizji z tytułu wykonania planu sprzedaży, kierując się przeświadczeniem, że popełniono błąd w wyliczeniach, ponieważ pozostali pracownicy osiągnęli wyraźnie niższe wyniki pracy. Pracownik wystąpił do sądu o brakującą prowizję i wynagrodzenie urlopowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta