Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak było, jak będzie

20 listopada 2014 | Dobra Firma | Dominika Mizielińska 
Izabela Plis

POSTĘPOWANIE | Czas oczekiwania na rejestrację podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym ma zostać w założeniach skrócony z 25 do siedmiu dni, a więc o dwa i pół tygodnia.

Założenia dotychczasowej procedury składania wniosków o rejestrację w KRS bądź zmianę danych w rejestrze odniosły odwrotny skutek od zamierzonego.

Obecne obowiązki

Składanie kompletu dokumentów do sądu, który następnie przekazywał je do określonych organów administracji państwowej, zamiast pomóc, jedynie przyczyniło się do niepotrzebnego wydłużenia procedury rejestracji podmiotów w KRS.

Zgodnie z obowiązującymi do końca listopada przepisami, podmiot podlegający wpisowi do rejestru przedsiębiorców winien złożyć do sądu rejestrowego, razem z wnioskiem o dokonanie wpisu bądź jego zmiany, formularze do Głównego Urzędu Statystycznego („GUS"), właściwego naczelnika urzędu skarbowego („US") i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych („ZUS"). Sąd rejestrowy przekazuje wspomniane formularze do właściwych organów w terminie trzech dni roboczych po dokonaniu wpisu w KRS wraz z odpisem postanowienia o wpisie i zaświadczeniem o dokonaniu wpisu. Na tym jednak nie koniec. Przedsiębiorcy są ponadto zobligowani dostarczyć do sądu przeznaczony dla US dodatkowy odpis umowy spółki oraz dokument potwierdzający tytuł do lokalu, np. umowę najmu. Z kolei dokumenty do ZUS są przekazywane po uzyskaniu informacji o nadaniu numeru NIP. W teorii cała procedura trwa około 25 dni, w praktyce często...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament