Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenie za dyżur medyczny raz wyższe, raz niższe

20 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

ORZECZNICTWO | Jeśli lekarz nie wypracuje nominału czasu pracy, otrzyma mniej pieniędzy za nocne czuwanie przy pacjentach. Godzinami dyżurowania placówka może wtedy uzupełnić wymiar czasu pracy, a to oznacza, że nie musi 
za nie wypłacać dodatkowego wynagrodzenia.

Za część dyżuru uzupełniającą wymiar czasu pracy do zgodnego z umową pracownik otrzyma tylko dodatki jak za nadgodziny bez stawki normalnego wynagrodzenia. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 6 listopada 2014 r. (I PZP 2/14).

Zasady polecania

Dyżur medyczny to wykonywanie poza normalnymi godzinami pracy czynności zawodowych w podmiocie leczniczym, udzielającym całodobowych i stacjonarnych świadczeń zdrowotnych. Mogą go pełnić mający wyższe wykształcenie i wykonujący zawód medyczny pracownicy tego podmiotu (art. 95 ust. 1 i 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 217 ze zm.).

Rozliczanie pracy w zakresie dyżurów medycznych od dawna przysparzało problemów praktycznych, gdyż trudno było kwalifikować te okresy. Choć wlicza się je do czasu pracy, mogą być planowane też w zakresie, w jakim przekraczają przeciętną tygodniową normę czasu pracy (art. 95 ust. 3 i 4 ustawy o działalności leczniczej).

Dyżury medyczne wynagradza się jak nadgodziny, ale nie wlicza się ich do rocznego limitu takiej pracy. Aktywność w zakresie takiego dyżuru nie uprawnia lekarza do czasu wolnego, nawet jeśli przypadała w dniu wolnym wynikającym z planowania pracy w przeciętnie pięciodniowych tygodniach. Wynagrodzenie z dodatkiem za ten typ dyżuru przysługuje też pracownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament