Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusze kontra lokaty

20 listopada 2014 | Moje Pieniądze
Zyski funduszy były dotąd atrakcyjne
źródło: Rzeczpospolita
Zyski funduszy były dotąd atrakcyjne
Odsetki od lokat ciągle maleją
źródło: Rzeczpospolita
Odsetki od lokat ciągle maleją

Oszczędzanie | Na funduszach zarabia się teraz więcej niż na lokatach. I taka tendencja powinna się utrzymać.

kinga żelazek

Średni zysk z lokat bankowych zakładanych rok temu wyniósł 2,4 proc., a fundusze gotówkowe i pieniężne w tym samym czasie zarobiły 3,3 proc. Dlatego w ostatnich miesiącach inwestorzy coraz częściej sięgają po bezpieczne fundusze, traktując je jako alternatywę dla lokat. Liczą się z tym, że zakładane dzisiaj depozyty roczne po 12 miesiącach przyniosą średnio tylko 2,1 proc. zysku, a półroczne – niespełna 2 proc.; tak wynika z danych Comperii.

– W najbliższym czasie należy oczekiwać dalszego spadku oprocentowania depozytów bankowych. Będzie to efekt kolejnego cięcia stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej (RPP), chcąc dalej pobudzać gospodarkę i nie czując presji inflacyjnej, zapewne obniży stopy o minimum 0,25 pkt proc. – uważa Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.

I dodaje, że banki nie muszą już mocno zabiegać o depozyty klientów, ponieważ dzięki obniżkom stóp mogą pozyskać tani pieniądz na rynku międzybankowym.

Wiemy, ile dostaniemy

Wpłacając dzisiaj środki na lokatę o stałym oprocentowaniu, dokładnie wiemy, ile po określonym czasie wyniosą odsetki. Jednak zerwanie umowy przed terminem często grozi nawet całkowitą utratą zysków.

Inaczej jest w przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament