Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uporczywe niepłacenie podatku jest wykroczeniem

20 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Regina Drabik

SANKCJE | Jeżeli przedsiębiorca nie reguluje w terminie swoich należności wobec fiskusa, może zostać ukarany grzywną.

  • Moja firma miewa problemy z płynnością i zdarza się, że nie płacimy podatku w terminie. Opóźnienia wobec urzędu skarbowego sięgają nieraz dwóch miesięcy, przy czym zawsze później reguluję zaległości. Słyszałem, że fiskus może uznać niepłacenie przeze mnie podatków w terminie za uporczywe i obciążyć mnie grzywną. Kiedy fiskus może mi zarzucić uporczywość w niepłaceniu podatków w termine? – pyta czytelnik.

Uporczywe niewpłacanie podatku w terminie to wykroczenie skarbowe, za które grozi kara grzywny zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 186 ze zm.). Wysokość kary grzywny, jaka może zostać wymierzona podatnikowi, to nawet 20-krotność minimalnego wynagrodzenia. W 2014 roku kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 1680 zł, a więc 20-krotność wyniesie 33 600 zł. W 2015 roku, z uwagi na wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia (kwota 1750 zł), wartość ta wyniesie35 000 zł.

33,6 tys. zł tyle wynosi maksymalna kwota grzywny w 2014 r.

Wskazany przepis sankcjonuje naruszenie prawnego obowiązku regulowania należności podatkowych w terminie. Przy czym podatnik może zostać ukarany tylko wtedy, gdy dochodzi do tzw. uporczywego niewpłacania podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament