Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusze spoza Unii też korzystają z preferencji

20 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Wielgoławski

CIT | Po niedawnym wyroku TSUE krajowe sądy administracyjne doprecyzowują zasady, na jakich podmioty inwestycyjne z państw trzecich podlegają zwolnieniu z podatku u źródła.

W ostatnim czasie opublikowano kilka istotnych wyroków krajowych sądów administracyjnych w sprawach dotyczących objęcia zwolnieniem podmiotowym z CIT funduszy inwestycyjnych z siedzibą w USA. Tezy tych wyroków obejmują następujące kwestie:

  • jakimi kryteriami należy się kierować przy weryfikacji dostępności zwolnienia oraz
  • czy dostępne mechanizmy wymiany informacji są wystarczające dla polskich organów podatkowych w celu weryfikacji dokumentów przedłożonych przez amerykańskich podatników w trakcie postępowania o stwierdzenie i zwrot nadpłaconego podatku.

Fundusze inwestycyjne z siedzibą poza UE mogą być zwolnione z CIT, jeżeli są porównywalne z funduszami polskimi

10 kwietnia 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok w sprawie C-190/12 (Emerging Markets Series of DFA Investment Trust Company przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej w Bydgoszczy). Sprawa dotyczyła amerykańskiego funduszu inwestycyjnego, który w latach 2005–2006 prowadził w Polsce działalność inwestycyjną. Trybunał orzekł, że fundusze z krajów trzecich nie mogą zostać pozbawione prawa do skorzystania ze zwolnienia, pod warunkiem że:

1....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament