Fundusze spoza Unii też korzystają z preferencji
CIT | Po niedawnym wyroku TSUE krajowe sądy administracyjne doprecyzowują zasady, na jakich podmioty inwestycyjne z państw trzecich podlegają zwolnieniu z podatku u źródła.
W ostatnim czasie opublikowano kilka istotnych wyroków krajowych sądów administracyjnych w sprawach dotyczących objęcia zwolnieniem podmiotowym z CIT funduszy inwestycyjnych z siedzibą w USA. Tezy tych wyroków obejmują następujące kwestie:
- jakimi kryteriami należy się kierować przy weryfikacji dostępności zwolnienia oraz
- czy dostępne mechanizmy wymiany informacji są wystarczające dla polskich organów podatkowych w celu weryfikacji dokumentów przedłożonych przez amerykańskich podatników w trakcie postępowania o stwierdzenie i zwrot nadpłaconego podatku.
Fundusze inwestycyjne z siedzibą poza UE mogą być zwolnione z CIT, jeżeli są porównywalne z funduszami polskimi
10 kwietnia 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok w sprawie C-190/12 (Emerging Markets Series of DFA Investment Trust Company przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej w Bydgoszczy). Sprawa dotyczyła amerykańskiego funduszu inwestycyjnego, który w latach 2005–2006 prowadził w Polsce działalność inwestycyjną. Trybunał orzekł, że fundusze z krajów trzecich nie mogą zostać pozbawione prawa do skorzystania ze zwolnienia, pod warunkiem że:
1....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta