Polska wrzuci wyższy bieg
Młodzi są jednym z najważniejszych atutów kraju decydujących o jego konkurencyjności międzynarodowej – pisze prezes Shell Polska.
Piotr Dziwok
Przez 25 lat Polska dokonała nie tylko transformacji systemowej, ale i cywilizacyjnej. Zagranicznym inwestorom nadal jawi się jako kraj z dużym potencjałem na przyszłość. Co warto podkreślić, dalszy jej rozwój zależy od kapitału ludzkiego i wielowymiarowej innowacyjności. Młodzi są jednym z najważniejszych atutów Polski, decydujących o konkurencyjności kraju na arenie międzynarodowej. Dostrzegły to globalne firmy, które coraz częściej zarządzają stąd swoimi operacjami i procesami biznesowymi.
Sektor nowoczesnych operacji dla biznesu zatrudnia obecnie w Polsce ponad 128 tys. pracowników – w dużej mierze absolwentów polskich uczelni przed 30. rokiem życia. Tylko od 2012 r. liczba pracowników tzw. centrów nowoczesnych usług z kapitałem zagranicznym wzrosła o 50 proc. To wyraźny sygnał, że młodzi wykształceni Polacy nie muszą wyjeżdżać za granicę, by zdobywać międzynarodowe doświadczenie. Może się on stać kamieniem węgielnym nowego rozdziału rozwoju polskiej gospodarki.
Motor rozwoju
Centra operacji dla biznesu to dziś 470 jednostek prowadzonych przez 325 inwestorów z 28 krajów, w tym przez tak prestiżowe firmy, jak Shell, HP, IBM, Capgemini, PwC, Samsung, GE czy BNY Mellon. Dzięki rosnącej pozycji Polski wśród zagranicznych inwestorów, kraj zaczyna zajmować czołowe lokaty w prestiżowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta