Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli dwie firmy, to dwie składki

20 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

OBOWIĄZKI | Aktywny przedsiębiorca prowadzący kilka biznesów sam decyduje, od którego płaci ubezpieczenia społeczne. Ale daninę zdrowotną musi odprowadzać od każdego źródła przychodów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedna osoba równocześnie prowadziła kilka rodzajów działalności. Może łączyć pozarolniczą działalność gospodarczą z funkcją wspólnika w spółce jawnej, partnerskiej czy komandytowej. Może też być równocześnie wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o.

Rodzaj biznesu

Każda z tych aktywności stanowi – pojedynczo – obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych. Jeśli dana osoba rozwija biznesową działalność i np. zyskuje kolejną firmę w swoim portfolio, nie oznacza to automatycznie zwiększonych obciążeń na ubezpieczenia społeczne. Jednak oszczędności nie będzie na daninach zdrowotnych. Składkę na NFZ trzeba płacić od każdej prowadzonej działalności.

Zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.; dalej: ustawa o sus) za prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się:

1. osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,

2. twórcę i artystę,

3. prowadzącego działalność w zakresie wolnego zawodu:

- w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

- z której przychody są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament