Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co ze spółką zawiązaną online

20 listopada 2014 | Dobra Firma | Dominika Mizielińska

W trybie elektronicznym możliwe jest zawiązanie zarówno spółki jednoosobowej, jak i z udziałem większej liczby wspólników, którymi mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, a także jednostki nieposiadające osobowości prawnej.

Od 1 stycznia 2012 r. istnieje możliwość założenia spółki z o.o. przez Internet w ciągu 24 godzin (tzw. tryb S24). Aby założyć spółkę online, wspólnicy powinni się posłużyć wzorcem umowy spółki dostępnym w systemie teleinformatycznym eMS (na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości). Zawarcie umowy spółki następuje z chwilą wypełnienia i podpisania wzorca umowy spółki podpisem elektronicznym. Przepisy nie przewidują w tym wypadku obowiązku używania bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, możliwe jest zatem korzystanie z dowolnego rodzaju podpisu elektronicznego spełniającego wymogi ustawy o podpisie elektronicznym. Rejestracja spółki w trybie S24 wymaga założenia konta w systemie eMS. Konto zakładać mogą zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy, gdyż system eMS weryfikuje dane wspólników nie tylko za pomocą dowodu osobistego, lecz także paszportu, karty stałego pobytu, karty pobytu czasowego, dokumentu tożsamości cudzoziemca itp. Możliwe jest zawiązanie zarówno spółki jednoosobowej, jak i spółki z udziałem większej liczby wspólników, którymi mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, a także jednostki nieposiadające osobowości prawnej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament