Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć rok obrotowy

20 listopada 2014 | Dobra Firma | DMiz IPl

Pierwszy rok działalności spółki rządzi się szczególnymi zasadami. Jakimi?

Co do zasady zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2014 r., poz. 851 z późń. zm.: ustawa o CIT) rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy, chyba że statut lub umowa spółki stanowi inaczej. W przypadku innym niż ustawowy rokiem podatkowym jest okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych.

Wyjątkiem od  tej zasady jest pierwszy rok działalności spółki. Okres ten rządzi się szczególnymi zasadami i może być wydłużany lub skracany. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o CIT w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Zatem – jeżeli spółka rozpoczęła działalność w trakcie roku kalendarzowego, jej rok podatkowy może trwać do końca roku kalendarzowego, w którym rozpoczęła działalność (okres skrócony). Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament