Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekwiwalent za pranie fartuchów ochronnych nie zawsze ze zwolnieniem

20 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Anna Główka

PIT/CIT | Pracodawca, który musi zapewnić pracownikom czyszczenie odzieży roboczej, najczęściej zwraca im poniesione 
na ten cel wydatki. Lepiej, jeśli kwoty te wypłaca na podstawie rachunków z pralni niż w wysokości ryczałtowej.

Anna Główka

W związku z obowiązkiem zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy na pracodawcy ciąży wiele obowiązków określonych w dziale X kodeksu pracy (dalej: k.p.) – Bezpieczeństwo i higiena pracy. Pracodawca obowiązany jest m.in. dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach. Obowiązek ten dotyczy sytuacji, gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także ze względu na wymagania technologiczne czy sanitarne (art. 2377 § 1 k.p.).

Ustawodawca wymaga także od pracodawcy zapewnienia prania odzieży roboczej, a jeżeli nie może on tego zapewnić, to zgodnie z art. 2379 § 3 k.p. czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

Kiedy preferencja

Wypłacany pracownikowi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej spełnia zasadniczo przesłanki uznania go za przychód pracownika ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament