Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarejestrowanie spółki w Czechach może się opłacać

20 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Dariusz Laszczyk

OPTYMALIZACJA | Spółka mająca siedzibę u naszego południowego sąsiada przy zakupie nowego samochodu w Polsce 
nie płaci VAT, a wydatki na bieżące serwisowanie i zakup paliwa dają jej prawo do pełnego odliczenia uiszczonej daniny.

Zmiana przepisów ustawy o VAT, która weszła w życie 1 kwietnia 2014 roku, w praktyce uniemożliwia pełne odliczenie VAT od zakupu pojazdów bez narażania się na restrykcje organów skarbowych. Chcąc skorzystać z pełnego odliczenia VAT, przedsiębiorca musi m.in. zadeklarować, że samochód będzie przeznaczony wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a nie na cele prywatne. Samochód, od którego przedsiębiorca chce odliczać pełny VAT, musi zostać zgłoszony w urzędzie skarbowym, a sam przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu takiego pojazdu, z dokładnym wskazaniem m.in. osoby kierującej oraz daty, miejsca i celu wyjazdu. Brak prawidłowego prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu powoduje pozbawienie przedsiębiorcy możliwości pełnego odliczania VAT, obowiązek rozliczenia podatku odliczonego, a ponadto naraża podatnika na dodatkowe sankcje ze strony organów skarbowych, w tym na sankcje karne skarbowe.

Kłopotliwe dodatkowe obowiązki...

Wprowadzona zmiana przepisów uderzyła w szczególności w osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, gdzie naturalną praktyką było wykorzystywanie własnego samochodu prywatnego również na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Zmiana ta, a w szczególności kolejne obciążenia i obowiązki nałożone na przedsiębiorców,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament