Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim weźmiesz pożyczkę, sprawdź, czy cię na nią stać

20 listopada 2014 | Moje Pieniądze
Wyliczenia z kalkulatorów internetowych to tylko szacunki
źródło: Rzeczpospolita
Wyliczenia z kalkulatorów internetowych to tylko szacunki

Zdolność kredytowa | Każda instytucja bada, czy może udzielić kredytu danemu klientowi, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Szacunkowe wyliczenia warto też zrobić na własne potrzeby.

Nie każdego stać na zaciągnięcie kredytu, tak jak nie każdy może sobie pozwolić za zakup na przykład nowego samochodu. Bardzo ważne jest, by to sobie uświadomić. Jeśli bank czy inna instytucja kredytowa odprawia kogoś z kwitkiem i nie chce mu pożyczyć pieniędzy, powinno to być sygnałem ostrzegawczym.

Zupełnie nie ma sensu taka postawa: zostałem fatalnie potraktowany, jak oni mogli tak postąpić, najwyraźniej kredyty są wyłącznie dla bogatych... Lepiej się spokojnie zastanowić, czy faktycznie było mnie stać na zaciągnięcie takiego kredytu, o jaki wnioskowałem.

Odpowiedź na tak postawione pytanie to z grubsza ocena własnej zdolności kredytowej. W uproszczeniu chodzi o ustalenie, czy jesteśmy w stanie spłacać dany kredyt wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie.

Każda instytucja ma własną metodę

Prawo bankowe nakazuje bankom ocenę zdolności kredytowej na podstawie dokumentów i informacji otrzymanych od klienta. Ustawa nie przesądza, w jaki sposób należy dokonać tej oceny. Poszczególne instytucje opracowują więc i stosują własne metody. Co więcej, nie ujawniają ich, twierdząc, że jest to tajemnica.

Generalnie aby ocenić, czy klienta stać na dany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament