Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Berlin przestał się łudzić

20 listopada 2014 | Świat | Jędrzej Bielecki
Nie ma podstaw do optymizmu – powiedział we wtorek  po spotkaniu  z Siergiejem Ławrowem szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier
autor zdjęcia: Yuri Kochetkov
źródło: PAP/EPA
Nie ma podstaw do optymizmu – powiedział we wtorek po spotkaniu z Siergiejem Ławrowem szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier

Dyplomacja | Rosja traci kluczowego partnera w Europie. Niemcy nie wierzą już Putinowi.

Frank-Walter Steinmeier uchodzi za gołębia w polityce wobec Rosji. Ale po spotkaniu z Siergiejem Ławrowem we wtorek nawet szef niemieckiej dyplomacji nie starał się upiększać opisu stanu stosunków z Moskwą.

– Nie widzę żadnych podstaw do optymizmu – powiedział na konferencji prasowej, podczas której wyraźnie wiało chłodem między oboma ministrami. Jego oceny nie zmieniło nawet niespodziewane zaproszenie do rozmów na Kremlu, jakie otrzymał od Władimira Putina.

Błąd 1914 roku

Dwa dni wcześniej jeszcze mocniejsze słowa padły z ust Angeli Merkel.

– Po horrorze dwóch wojen światowych i zakończeniu zimnej wojny to, co robi Rosja, podważa pokojowy porządek w Europie – oświadczyła pani kanclerz. Ale też dodała, że Zachód wygra to starcie z Rosją, choć „droga do zwycięstwa będzie długa, trudna i pełna niespodziewanych zwrotów".

– To jest absolutny przełom w retoryce Merkel. Do tej pory była o wiele bardziej ugodowa – przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Andreas Umland, ekspert Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej w Kijowie.

Doskonale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament