Ciąża nie pozwoli na krok wstecz
OŚWIADCZENIA WOLI | Pracownica nie może powołać się na błąd i wycofać z zawartego porozumienia o rozwiązaniu umowy, jeśli w momencie jego podpisywania nie była w ciąży albo będąc w tym stanie, zdawała sobie z tego sprawę.
Marek Rotkiewicz
- Zawarliśmy z pracownicą porozumienie stron dotyczące rozwiązania umowy o pracę. Jednak tuż przed dniem wskazanym w porozumieniu kobieta dostarczyła zaświadczenie, że jest w ciąży wraz z pismem, iż w związku z tym faktem wycofuje się z zawartego wcześniej porozumienia. Czy w tej sytuacji pracownica faktycznie może się wycofać z wcześniejszych uzgodnień? – pyta czytelniczka.
Jeżeli z zaświadczenia lekarskiego wynika, że w chwili zawierania porozumienia pracownica była w ciąży, to rzeczywiście może wycofać się ze złożonego oświadczenia woli. Pod warunkiem jednak, że o tej ciąży jeszcze wtedy nie wiedziała.
Ochrona kobiet
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy z pracownicą w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne i nie sprzeciwiła się temu reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa (art. 177 § 1 kodeksu pracy).
Kobiety w ciąży chronione są zatem zarówno przed wypowiedzeniem umowy o pracę, jak i przed jej rozwiązaniem przez pracodawcę. Konsekwencją tak zakreślonej ochrony jest to, że również wypowiedzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta