Portfel inwestycyjny: zbuduj go sam
Świadome inwestowanie | Tydzień temu wyjaśniliśmy, jak wybierać fundusze inwestycyjne. W tym odcinku podpowiemy, jak je ze sobą łączyć.
Nawet osoba o jasno zdefiniowanej skłonności do ryzyka nie powinna budować portfela inwestycyjnego w oparciu o jedną klasę aktywów.
Konstrukcja portfela inwestycyjnego opiera się na podejściu, które zawodowcy nazywają asset allocation (z j. angielskiego – alokacja aktywów). To nic innego jak aktywne dobieranie inwestycji na różnych rynkach (akcje, obligacje, gotówka, inwestycje w Polsce lub za granicą) w różnych fazach rozwoju sytuacji rynkowej, by osiągnąć atrakcyjną stopę zwrotu w ramach przyjętego profilu inwestycyjnego i ryzyka portfela.
– Osoby inwestujące krótkoterminowo, czyli na okres krótszy niż rok, powinny przede wszystkim postawić na fundusze pieniężne. Dzięki temu mają szansę na zyski wyższe niż na lokacie bankowej, a jednocześnie nie są narażone na ryzyko związane z inwestowaniem w akcje. Natomiast w przypadku dłuższego horyzontu inwestycyjnego, np. od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta