Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Portfel inwestycyjny: zbuduj go sam

20 listopada 2014 | Moje Pieniądze
Przykładowe portfele  dla różnych grup inwestorów
źródło: Rzeczpospolita
Przykładowe portfele dla różnych grup inwestorów

Świadome inwestowanie | Tydzień temu wyjaśniliśmy, jak wybierać fundusze inwestycyjne. W tym odcinku podpowiemy, jak je ze sobą łączyć.

Nawet osoba o jasno zdefiniowanej skłonności do ryzyka nie powinna budować portfela inwestycyjnego w oparciu o jedną klasę aktywów.

Konstrukcja portfela inwestycyjnego opiera się na podejściu, które zawodowcy nazywają asset allocation (z j. angielskiego – alokacja aktywów). To nic innego jak aktywne dobieranie inwestycji na różnych rynkach (akcje, obligacje, gotówka, inwestycje w Polsce lub za granicą) w różnych fazach rozwoju sytuacji rynkowej, by osiągnąć atrakcyjną stopę zwrotu w ramach przyjętego profilu inwestycyjnego i ryzyka portfela.

– Osoby inwestujące krótkoterminowo, czyli na okres krótszy niż rok, powinny przede wszystkim postawić na fundusze pieniężne. Dzięki temu mają szansę na zyski wyższe niż na lokacie bankowej, a jednocześnie nie są narażone na ryzyko związane z inwestowaniem w akcje. Natomiast w przypadku dłuższego horyzontu inwestycyjnego, np. od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament