Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd porządkuje bezrobocie

20 listopada 2014 | Kraj | Bartosz Marczuk
Wiele osób zarejestrowanych w urzędach pracy wcale nie szuka zatrudnienia
autor zdjęcia: Sławomir Mielnik
źródło: Fotorzepa
Wiele osób zarejestrowanych w urzędach pracy wcale nie szuka zatrudnienia

Co trzecia osoba zarejestrowana w urzędzie pracy potrzebuje pomocy psychologicznej lub socjalnej.

Dzięki wprowadzonej w maju tego roku reformie urzędów pracy dowiedzieliśmy się, jak wygląda obraz naszego bezrobocia. Okazuje się, że ok. 600 tys. zarejestrowanych w urzędach pracy potrzebuje nie ich pomocy, ale socjalnego i psychologicznego wsparcia w podjęciu aktywności. Wielu z nich nie jest też zainteresowanych podjęciem zatrudnienia. Takie wnioski przynosi pierwsze podsumowanie reformy sporządzone przez resort pracy, do którego dotarła „Rzeczpospolita".

Ponury profil

Z 1,5 mln osób zarejestrowanych w urzędach pracy i poddanych już tzw. profilowaniu – profil I oznacza, że bezrobotny poradzi sobie niemal samodzielnie, II – musi otrzymać solidną pomoc, ale wróci na rynek, III – bardziej potrzebuje integracji ze społeczeństwem niż aktywizacji – ostatni otrzymało aż 356,9 tys. osób. To 27,7 proc. bezrobotnych. Niewielu otrzymało optymistyczny profil I – jest ich zaledwie 90,6 tys. Najwięcej w urzędach pracy jest tych, którzy zostali zakwalifikowani do grupy II – 1,05 mln.

– Nie zaskoczyły mnie te wyniki. Nie od dziś wiadomo, że wielu bezrobotnych to osoby, które nie chcą pracować, pracują na czarno albo bardziej potrzebują specjalistycznej pomocy, która pomoże im uporać się z depresją...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9996

Wydanie: 9996

Spis treści
Zamów abonament