Leasingobiorca trochę ryzykuje
PRZEDSIĘBIORCA | Leasing oprócz oczywistych zalet stwarza pewne niebezpieczeństwa, których nawet przy najwyższej staranności nie da się wykluczyć.
Leasing jest cennym sposobem finansowania dla firm początkujących, które nie mają wystarczających zasobów, by kupić dane urządzenie, lub nieuznawanych przez banki za posiadające zdolność kredytową. Leasing to przede wszystkim forma finansowania inwestycji. Ma zarówno cechy umowy dzierżawy, jak i kredytu. Z jednej strony korzystającemu (leasingobiorcy) przysługuje prawo do używania towarów niebędących jego własnością, z drugiej korzystający, dokonując płatności za używanie przedmiotu leasingu, spłaca jego wartość.
Przedmiotem umowy leasingu mogą być: maszyny, środki transportu, zestaw takich urządzeń, budynki, hale fabryczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedmiotem leasingu było całe przedsiębiorstwo.
Raty za używanie
Umowa leasingu polega na tym, że leasingobiorca w zamian za korzystanie z przedmiotu leasingu obowiązany jest płacić raty w terminach umówionych. Należy wskazać, że zaległości korzystającego wobec leasingodawcy (finansującego) mogą spowodować poważne konsekwencje, z wypowiedzeniem umowy i odebraniem przedmiotu leasingu włącznie.
Skutki zwłoki w zapłacie raty leasingowej zostały określone w art. 70915 kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że jeżeli leasingobiorca dopuszcza się zwłoki z zapłatą co najmniej jednej raty, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta