Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajemnica sukcesu Apple i Amazona

22 kwietnia 2015 | Ekonomia
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Powstanie cyfrowych platform sprzedażowych zmienia sposób działania przedsiębiorstw we wszystkich branżach. Nikt nie może spać spokojnie.

Maciej Stańczuk

Liczby mówią właściwie wszystko. Grupa kapitałowa Apple ponownie odnotowała rekordowe zyski, które katapultowały kapitalizację giełdową spółki na ponad 700 mld dolarów, czyniąc z niej najbardziej wartościową firmę na świecie. Dom sprzedaży internetowej Amazon po zaprezentowaniu swoich wyników za 2014 r. osiągnął wycenę przekraczającą 140 mld dolarów, co też oznacza absolutną światową czołówkę. Niedawno inwestorzy wycenili młodą firmę oferującą usługi przewozu osób Uber na ponad 40 mld dolarów.

Wspólny mianownik

Wszystkie trzy firmy zajmują się różnymi dziedzinami działalności, ale tajemnica sukcesu ich modeli biznesowych jest wspólna: wszystkie organizują cyfrowe platformy biznesowe i udostępniają je klientom.

I tak Uber organizuje na swojej aplikacji kierowców prywatnych samochodów i kojarzy ich z klientami. Apple sprzedaje dziesiątki milionów iPhone'ów, które klienci kochają z powodu oferowanych wielu aplikacji, a te z kolei są wymyślane i dostarczane przez firmy zewnętrzne. Smartfon stanowi zatem platformę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10122

Wydanie: 10122

Spis treści
Zamów abonament