Obniżenie stawki amortyzacyjnej to niższe koszty
Decyzję o zmniejszeniu kwoty odpisów od samochodów osobowych mogą rozważyć firmy, które odnotowują stratę na działalności. Ograniczają wtedy ryzyko braku możliwości jej odliczenia od przyszłego dochodu.
- Niektórzy klienci mojego biura rachunkowego (podatnicy PIT i CIT) posiadający środki trwałe – samochody osobowe i samochody ciężarowe amortyzowane metodą liniową – chcieliby obniżyć ustawową 20-proc. roczną stawkę amortyzacyjną. Kiedy jest to możliwe i czy można później powrócić do ustawowej stawki? – pyta czytelniczka.
Odpisów amortyzacyjnych metodą liniową – przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych – dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji (wykazu), do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór. Suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT albo art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Nie określono warunków
Stosownie do art. 16i ust. 5 ustawy o CIT i art. 22i ust. 5 ustawy o PIT, podatnicy mogą obniżać stawki podane w wykazie stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych środków trwałych. Stawkę można zmienić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta