Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej konkretów w ogólnych warunkach umów

22 kwietnia 2015 | Dobra Firma | Jakub Wilusz
Jakub Wilusz, prawnik,  Dittmajer i Wspólnicy
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Jakub Wilusz, prawnik, Dittmajer i Wspólnicy

Z magazynu w mojej firmie zginął towar o znacznej wartości. Miałem wykupioną polisę ubezpieczeniową od kradzieży, jednak ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, powołując się na zapisy w OWU. Czym jest OWU? Czy powinienem dochodzić odszkodowania w sądzie? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 805 § 1 k.c. ubezpieczyciel zobowiązuje się przez umowę ubezpieczenia, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczony zobowiązuje się zapłacić składkę. Konkretyzację zapisów umownych w przypadku umów dobrowolnych (np. AC, NNW) stanowią ogólne warunki umów (zwane OWU), czyli wzorzec umowy ubezpieczenia oraz zapisy konkretnej polisy. OWU stanowią integralna część umowy ubezpieczenia, określają przedmiot i zakres ubezpieczenia, a więc co ubezpieczamy, od czego (od jakich ryzyk) i w jakim zakresie. Określają one również prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia, sposób ustalania wysokości szkody oraz wypłaty odszkodowania.

Broker czy przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego ma obowiązek, przy zawarciu umowy ubezpieczenia, doręczenia klientowi OWU. Należy pamiętać, iż w każdej polisie znajdzie się klauzulę, zgodnie z którą, składając na niej podpis, oświadcza się, że otrzymało się OWU i zapoznało się z ich treścią....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10122

Wydanie: 10122

Spis treści
Zamów abonament