Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszyscy jesteśmy talentami

22 kwietnia 2015 | Ekonomia
Firmom trudniej o „gotowych” pracowników
źródło: Rzeczpospolita
Firmom trudniej o „gotowych” pracowników

Programy rozwoju najbardziej obiecujących pracowników są dziś bardziej demokratyczne, dyskretne, no i tańsze.

Anita Błaszczak

Rozbudowane, kosztowne programy szkoleń, specjalne benefity i perspektywa szybkich awansów – te wszystkie korzyści, kojarzone do niedawna z firmowymi programami talentów, dzisiaj, po kilku kryzysowych latach, są już znacznie rzadziej dostępne.

Kryzys skłonił część firm do zawieszenia albo nawet do rezygnacji z ambitnych programów rozwoju talentów. Straciły na znaczeniu, skoro w warunkach „rynku pracodawcy" firmy miały kolejkę kandydatów do pracy – zdeterminowanych i doświadczonych. Pracodawcy zwiększyli wymagania i w rezultacie – jak mówił w niedawnej rozmowie z „Rz" prezes ManpowerGroup, Jonas Prising – na rynku pracy mamy sytuację podobną do powszechnej w przemyśle metody zarządzania just-in-time (czyli dostawy na czas).

Wyzwanie dla prezesa

Jednak poprawa koniunktury w gospodarce i zmiany demograficzne zaczynają wymuszać zmianę tego nastawienia. Nic dziwnego, skoro w najnowszym Bilansie Kapitału Ludzkiego opracowanym przez Polska Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości aż 80 proc. pracodawców rekrutujących pracowników miało w 2014 r. problemy z pozyskaniem odpowiednich kandydatów.

Podobny trend widać w CEO Survey - dorocznym badaniu prezesów, które robi firm doradczo-audytorska PwC. Już niemal trzy czwarte prezesów na świecie i 60 proc. w Polsce wskazuje wśród...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10122

Wydanie: 10122

Spis treści
Zamów abonament