To ustawa podatkowa decyduje o rozliczeniu wydatku
Faktyczna data ujęcia zapisu w księgach rachunkowych nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na moment rozliczenia go jako kosztu podatkowego.
Spółka rozbudowuje sieć energetyczną. W tym celu zawiera z przedsiębiorstwami energetycznymi umowy o przyłączenie do sieci i ponosi z tego tytułu opłaty. Praktyczne ustalenie, jak długo będzie korzystać z tego przyłączenia, jest niemożliwe. Dlatego dla celów bilansowych spółka przyjmuje, że przeciętny okres korzystania z przyłącza będzie wynosić 15 lat. Koszty opłaty przyłączeniowej o wartości przekraczającej 100 tys. zł netto zalicza do kosztów bilansowych poprzez rozliczenia międzyokresowe kosztów, w ratach miesięcznych przez 15 lat. Natomiast koszty opłat przyłączeniowych poniżej 100 tys. zł netto zaliczane są w koszty bilansowe jednorazowo, w miesiącu, w którym nastąpiło przyłączenie do sieci zakładu energetycznego.
Spółka zapytała, czy ma prawo zaliczyć opłaty za przyłączenie do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym ujęto fakturę VAT dotyczącą tej opłaty w księgach rachunkowych jako zobowiązanie. Pomimo że opłatę będzie zaliczać do kosztów bilansowych stopniowo przez 15 lat.
Fiskus wskazał na literalne brzmienie art. 15 ust. 4e ustawy o CIT. Wynika z niego, że za dzień poniesienia kosztu należy uznać dzień,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta