Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kredyty tanieją, deweloperzy biją rekordy

22 kwietnia 2015 | Ekonomia
Duży wybór mieszkań i niski wibor sprzyjają zaciąganiu kredytów
źródło: Rzeczpospolita
Duży wybór mieszkań i niski wibor sprzyjają zaciąganiu kredytów

Nowe mieszkania idą jak woda. W I kwartale 2015 r. sprzedano ich najwięcej w historii. Zakupom nowych lokali sprzyjają rekordowo tanie kredyty hipoteczne.

Grażyna Błaszczak

Oprocentowanie „hipotek" w rodzimej walucie spadło do historycznie niskiego poziomu. Banki zaktualizowały bowiem stawkę WIBOR, która istotnie spadła po marcowej obniżce stóp procentowych. Dziś wynosi 1,65 proc.

– Dzięki temu średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych z wysokim wkładem własnym wynosi tylko 3,46 proc., a tych z minimalnym – 3,65 proc. Niższe już pewnie nie będzie, chyba że banki niespodziewanie zaczną redukować marże – komentuje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander Advisors. Ale na to się nie zanosi.

Marże w górę

– Od wielu miesięcy obserwujemy systematyczny wzrost marż banków. Dziś dla kredytu w wysokości 250 tys. zł, przy wykazaniu 20-proc. wkładu własnego, średnia marża to 1,92 pkt proc. Jest wyższa o ok. 0,15 pkt proc. niż przed rokiem – wylicza Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus. Z danych Expandera wynika, że średnia marża spadła w ciągu miesiąca do 1,75 proc. (z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10122

Wydanie: 10122

Spis treści
Zamów abonament