Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Starosta zbyt pochopnie odmówił pomocy wierzycielowi

22 kwietnia 2015 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Przedsiębiorca może się domagać cofnięcia licencji na wykonywanie transportu drogowego rzeczy, gdy jej posiadacz zalega z regulowaniem prawomocnie stwierdzonych zobowiązań.

Właściciel firmy handlowej wystąpił do starosty o cofnięcie licencji na wykonywanie transportu drogowego innego przedsiębiorcy. Żądanie to uzasadnił tym, że jest to jego kontrahent, który nie wywiązał się z zapłaty za nabyty od niego towar. Dług prawie 5,5 tys. zł nie został uregulowany pomimo wydania przez sąd rejonowy nakazu zapłaty oraz prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Czego dotyczył spór

Trzy miesiące później starosta odmówił wszczęcia postępowania. W jego ocenie w ustawie z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym nie ma podstawy prawnej do podjęcia takiego rozstrzygnięcia. Organ stwierdził, że kontrahent wnioskodawcy nie posiada licencji, o której mowa w art. 5b ustawy o transporcie drogowym. Ponadto – jego zdaniem – wniosek złożyła osoba nieposiadająca statusu strony postępowania w rozumieniu art. 28 k.p.a.

Mężczyzna nie zgodził się z taką wykładnią przepisów. W jego przekonaniu dłużnik dysponuje licencją, o której mowa w art. 5b ust. 2 tej ustawy, tj. na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10122

Wydanie: 10122

Spis treści
Zamów abonament