Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krajowe inteligentne specjalizacje otwierają drogę do unijnej dotacji

22 kwietnia 2015 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

FUNDUSZE EUROPEJSKIE | Firma, która wyda co najmniej dwa mln zł na prowadzenie badań służących np. produkcji najwyższej jakości żywności, stworzeniu technologii oszczędzających wodę, wspomagających terapię i diagnostykę albo wymyśli energooszczędny dom, może otrzymać bezzwrotną dotację.

„Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa" to nazwa tzw. działania 1.1.1 programu „Inteligentny rozwój". Współfinansowany ze środków unijnych ma się przyczynić do rozwoju firm przez znaczne podniesienie poziomu ich innowacyjności, a za tym konkurencyjności. Aby to osiągnąć, przedsiębiorcy muszą tworzyć i wdrażać nowe technologie, produkty i usługi. O ile jednak w okresie 2007–2013 przy realizacji programu „Innowacyjna gospodarka", jak i programów regionalnych, przedsiębiorcy mogli często kupować gotowe rozwiązania i dzięki nim rozszerzać działalność, wprowadzając do obrotu nowe produkty lub usługi, o tyle teraz nacisk położony jest na samodzielne kreowanie nowatorskich pomysłów i technologii.

Dlatego zdecydowana większość unijnych środków ma służyć finansowaniu projektów badawczo-rozwojowych, a większe inwestycje w dobra trwałe (maszyny, urządzenia, linie lub hale produkcyjne) mogą być ewentualnie współfinansowane przy działaniach służących wdrożeniu wyników takich prac, czyli przekuwaniu ich wyników na gotowe towary lub usługi.

Wspomniane działanie 1.1.1 jest tego najlepszym przykładem. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby się nim zainteresować, mając nadzieję na uzyskanie bezzwrotnego wsparcia, muszą mieć świadomość, że finansuje ono wyłącznie wydatki poniesione na prowadzenie badań przemysłowych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10122

Wydanie: 10122

Spis treści
Zamów abonament