Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rejestr karny powie prawdę o ławnikach

22 kwietnia 2015 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe
Anna Nowacka-Isaksson

Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu

Pewien szwedzki ławnik wyraził opinię, że „Cyganie powinni być podłączeni do systemu GPS" (Global Positioning System). Po tej wypowiedzi został zawieszony w czynnościach w sądzie rejonowym, w którym zasiada. Po raz kolejny podniosły się głosy, by zlikwidować instytucję ławników.

Ławnik z antyimigranckiej partii Szwedzkich Demokratów wydawał też rasistowskie opinie o innych grupach etnicznych. Stwierdził , że „teraz jest pora, by wszyscy somalijscy turyści zasiłkowi spakowali walizki i pojechali do domu. Nic tutaj nie wnosicie. Niszczycie tylko nasz piękny kraj" – pisał anonimowo na stronach internetowych. Okazywał też nienawiść do islamu.

Gdy gazeta „Expressen" ujawniła ksenofobiczne wypowiedzi ławnika, obrona Roma zażądała, by proces w Malmö, w którym uczestniczył, rozpoczęto od nowa. Roma za kradzież i paserstwo skazano na 22 miesiące pozbawienia wolności. Obrona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10122

Wydanie: 10122

Spis treści
Zamów abonament