Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy pawilon handlowy zasłania ośrodek wczasowy

22 kwietnia 2015 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

W szczególnych przypadkach przedsiębiorca może budować bliżej granicy sąsiada. Na takie odstępstwo nie wystarczy tylko zgoda starosty. Potrzebna jest akceptacja ministra.

Przedsiębiorca rozpoczął budowę budynku handlowego. Wcześniej, bez większego problemu, uzyskał w starostwie pozwolenie na budowę. Inwestycja nie spodobała się jednak właścicielowi ośrodka wczasowego znajdującego się w jej pobliżu. Jego zdaniem budynek handlowy zasłoni całkowicie ośrodek. W efekcie nie będzie go widać z pobliskiego ronda i mniej osób do niego trafi w sezonie. Spółka może więc ponieść z tego powodu straty.

Ślepa ściana za blisko

Właściciel ośrodka wniósł skargę do wojewody. Spółka kwestionowała zgodę na odstępstwo od wymogów, które wynikają z przepisów § 12 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Podnosiła, że odstępstwo – w myśl przepisów – może być stosowane jedynie w przypadkach szczególnie uzasadnionych. Zgodnie z przepisami budynki zwrócone ślepą ścianą w kierunku sąsiada muszą stać co najmniej 3 m od granicy. W spornej sprawie ta odległość była mniejsza.

Wojewoda utrzymał jednak w mocy zaskarżoną decyzję. Jego zdaniem, zgodnie z art. 35 ust. 1 prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10122

Wydanie: 10122

Spis treści
Zamów abonament