Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opakowanie trzeba wliczyć do podstawy opodatkowania

22 kwietnia 2015 | Ekspert księgowego | Bartosz 
Bogdański
Bartosz Bogdański
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Bartosz Bogdański

Sprzedaż wyrobów chemicznych wraz z paletami służącymi transportowi produktów powinna być opodatkowana według stawki właściwej dla konkretnych wyrobów.

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Zajmuje się sprzedażą produkowanych przez siebie farb zewnętrznych i wewnętrznych, produktów do ochrony i pielęgnacji drewna itp. Oprócz własnych wyrobów spółka sprzedaje swoim kontrahentom również palety wielokrotnego użytku. Nie są one wliczane do podstawy opodatkowania VAT, ustalanej przy sprzedaży wyrobów. Na fakturach paleta każdorazowo wyszczególniana jest w odrębnej pozycji i opodatkowana 23-proc. stawką VAT. Podatniczka podkreślała, że paleta nie jest przez nią traktowana jako opakowanie sprzedawanych wyrobów, ale jako odrębny towar. Potwierdzają to zapisy umów z kontrahentami. Spółka zapytała, czy postępuje prawidłowo, nie wliczając wartości palety do podstawy opodatkowania sprzedawanych wyrobów.

Fiskus uznał, że firma popełnia błąd. W jego ocenie można tu mówić o jednym świadczeniu głównym, tj. dostawie produktów spółki, którą dopełnia świadczenie o charakterze pomocniczym – dostawa opakowania w postaci palet. Jest ona bezsprzecznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10122

Wydanie: 10122

Spis treści
Zamów abonament