Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Platforma skazana na kłamstwa

22 kwietnia 2015 | Rzecz o polityce | Filip Memches
Filip Memches
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Filip Memches

Lewicowe inicjatywy w konserwatywnym opakowaniu

Skręt Platformy Obywatelskiej w lewą stronę staje się faktem. Skończyło się lawirowanie, przyszedł czas decyzji, które ideowo określają tę partię. Po konserwatyzmie Macieja Płażyńskiego czy Jana Rokity – bądź co bądź dawnych liderów PO – nic nie zostało. Forsowanie przez rząd Ewy Kopacz takich inicjatyw jak powszechny dostęp do in vitro czy konwencja antyprzemocowa stanowi więc istotną cezurę.

Oczywiście chodzi nie o jakąś głęboką przemianę światopoglądową czołowych polityków Platformy, lecz o doraźne kalkulacje polityczne. Głównym rywalem PO pozostaje PiS, z którym licytacja na bogoojczyźnianą retorykę nie wróży obozowi władzy sukcesów. Platformie nie pozostaje więc nic innego, jak bić się o wyborców SLD i Twojego Ruchu oraz szukać wsparcia wśród lewicowo-liberalnych środowisk opiniotwórczych – w tym takich mediów jak „Gazeta Wyborcza" czy „Polityka" – które od niemal dziesięciu lat usiłują ją pozyskać do realizacji swoich ideologicznych celów.

Zgodnie z nastrojami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10122

Wydanie: 10122

Spis treści
Zamów abonament