Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skup akcji tylko wyjątkowo

22 kwietnia 2015 | Ekspert księgowego | Katarzyna Szaruga
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Nabycie własnych walorów przez spółkę w bilansie wykazuje się w cenie nabycia ze znakiem ujemnym, w pozycji kapitałów własnych.

Nabycie akcji własnych przez spółkę akcyjną jest dozwolone tylko w ściśle określonych przypadkach wymienionych w art. 362 kodeksu spółek handlowych.

Nabyte akcje własne wyceniane są zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 9a ustawy o rachunkowości (uor) w cenie nabycia, tj. w cenie zakupu akcji własnych wraz z kosztami bezpośrednio związanymi z zakupem (art. 28 ust. 2 uor). W przypadkach nabycia akcji własnych w drodze egzekucji za cenę nabycia uważa się cenę nabycia ustaloną w postępowaniu egzekucyjnym, powiększoną o koszty poniesione w toku postępowania egzekucyjnego, które nie zostały spółce zwrócone. Wycena nieodpłatnego nabycia akcji własnych obejmuje wszystkie koszty ponoszone przez spółkę na ich nabycie (art. 28 ust. 2a uor).

Jak wyceniać

Akcje własne wykazuje się w cenie nabycia ze znakiem ujemnym w pasywach bilansu w pozycji kapitałów własnych A.III. „Udziały (akcje) własne (wielkość ujemna)". Natomiast w rachunku przepływów pieniężnych wydatki na nabycie akcji własnych są wykazywane w działalności finansowej w pozycji „Nabycie udziałów (akcji) własnych" (pkt 7.7 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych", dalej KSR 1). W pozycji tej ujmuje się wydatki spowodowane obniżeniem kapitału, z tytułu wykupu akcji lub udziałów własnych, w tym traktowanych na równi z nimi akcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10122

Wydanie: 10122

Spis treści
Zamów abonament