Prace rozwojowe – w jaki sposób księgować nakłady
Działania mające udoskonalić produkt z oferty firmy po spełnieniu określonych warunków mogą zostać zaliczone do wartości niematerialnych. Do czasu wdrożenia nowego procesu są ujmowane jako rozliczenia międzyokresowe.
- Spółka postanowiła podjąć prace nad udoskonaleniem swojego produktu. W jaki sposób ujmować w ewidencji koszty ponoszone podczas prac nad unowocześnieniem wytwarzanego wyrobu? Czy są to koszty okresu, czy mogą zostać one zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych? Jakie warunki powinny wtedy spełniać? – pyta czytelnik.
Prace rozwojowe mogą zostać zaliczone do kategorii wartości niematerialnych i prawnych, ale przepisy określają konieczne do spełnienia warunki w tym zakresie. Zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy o rachunkowości koszty zakończonych prac rozwojowych mogą zostać ujęte jako wartości niematerialne i prawne w przypadku, gdy:
- produkt jest ściśle ustalony, a związane z jego ulepszeniem koszty prac rozwojowych zostały określone w sposób wiarygodny,
- techniczna przydatność produktu została stwierdzona i odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie jednostka podjęła decyzję o jego wytwarzaniu,
- koszty prac rozwojowych zostaną pokryte według przewidywań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta